SPRZATANIE! BLOGMAS 2016

Okres przedświąteczny to czas pełen pracy. Sprzątanie, pranie, gotowanie, zakupy. A przecież mamy mnóstwo obowiązków zawodowych, szkoła i inne. Rozumiem to doskonale. Wszystko robimy na raz i w pośpiechu. Zazwyczaj kończy się tym, że jesteśmy po prostu zmęczeni świętami, a przy kolacji wigilijnej marzymy tylko o tym żeby położyć się spać. W Świętach nie chodzi o to. To czas odpoczynku, miłości, radości, spędzenia czasu z rodziną i rozkoszowania się wspaniałymi potrawami. A więc co zrobić aby zdążyć ze wszystkim na czas? Bez stresu i wielkiego wysiłku?

Przede wszystkim zabranie się do sprzątania kilka dni wcześniej i odpowiednie rozplanowanie zadań do wykonania. Jak już kiedyś wspominałam, nie umiem wziąć się do pracy bez odpowiedniego planu. Kiedy mam wszystko poukładanie i rozplanowane wykonuję prace z automatu. Bez zbędnego zastanawiania się co mam robić. Czy to na początku, czy tamto. Co jest ważniejsze, a co mniej. To kompletnie nie ma sensu i mija się z celem.  I pamiętajcie, nie spędzacie sami świąt, inni domownicy mają obowiązek pomóc w przygotowaniach przedświątecznych. Przy sprzątaniu, jak i gotowaniu. Praca w więcej osób jest o wiele mniej męcząca i dużo szybsza.

Trzy pierwsze zasady:

– zacznij przygotowania odpowiednio wcześniej,

– rozplanuj zadania do wykonania,

– podziel obowiązki.

Myślę że tydzień w zupełności wystarczy, aby przygotować dom na Boże Narodzenie. Zakładam, że kartki świąteczne już wysłaliście, a świąteczne posiłki są już zaplanowane;) Pamiętaj, dom nie musi być sterylny, ważne aby był czysty, schludny i uporządkowany. Ważne: sprzątanie podziel na etapy. Absolutnie nie sprzątaj wszystkiego naraz. Prowadzi to do wyczerpania i frustracji.

Zestaw ułatwiający sprzątanie:

– skompletuj odpowiedni zestaw środków czystości: ostatnio zaczęłam stosować środki bardziej przyjazne środowisku. Pamiętajcie, to czym sprzątacie dom wpływa również na wasze zdrowie (ocet spirytusowy, mydło, soda oczyszczona, cytryna, gliceryna i olejki naturalne olejki zapachowe – bergamotka, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy)

– zaopatrz się w pojemnik na akcesoria i środki czystości (najlepiej z rączką), aby mieć je zawsze przy sobie, bez konieczności biegania po nie do szafki.

– Odpowiednie akcesoria: odkurzacz, wiaderko z mopem, wiaderko na wodę, gąbki, szczoteczka, ściereczki, ręczniki papierowe, rękawiczki gumowe, szufelka i zmiotka, worki na śmieci.

Zaplanuj, że twoje przedświąteczne sprzątanie będzie trwało tydzień. Podziel swój zakres obowiązków na Poniedziałek, Wtorek, Środę, Czwartek, Piątek i Sobotę. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób pracuje, ale myślę że każdy znajdzie czas żeby np w Poniedziałek posprzątać sypialnię (zetrzeć kurze, odłożyć rzeczy na swoje miejsce, wyrzucić śmieci, poukładać w szafie, odkurzyć i zmyć podłogę). Wiele osób pewnie się martwi, że porządek nie utrzyma się do świąt. Nie przejmujcie się tym, jeżeli porządnie posprzątasz raz, parę dni później będzie to wymagało tylko 10 minutowego „ogarnięcia”.

Wtorek – pokój dzienny,

Środa – przedpokój,

Czwartek – pokój dziecięcy (sprzątanie z małym pomocnikiem oczywiście;)

Piątek – generalne sprzątanie łazienki i kuchni (jestem zwolenniczką zasady, że łazienkę i kuchnię należy sprzątać codziennie, jeżeli raz posprzątasz bardzo dokładnie, codzienne sprzątanie będzie wymagało tylko kilku minut:)

Sobota – pranie, mycie klatki schodowej i dopinanie wszystkiego na ostatni guzik.

Sprzątanie poszczególnych pomieszczeń w domu.

PRZEDPOKÓJ:

– odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce, podlej kwiaty.

– wytrzyj kurze ze wszystkich powierzchni,

– przetrzyj drzwi,

– umyj lustro,

– odkurz i umyj podłogę


KUCHNIA:

Kuchnię należy sprzątać codziennie. Jest to miejsce gdzie przygotowuje i spożywa się posiłki. Jedzenie bardzo szybko się psuje i jest idealnym miejscem na rozwój groźnych bakterii, grzybów, pleśni itd. Nie jest zbyt przyjemne przebywanie i jedzenie śniadania czy obiadu w miejscu w którym jest brudno i nieładnie pachnie. Akcesoria kuchenne powinny być przechowywane w wygodnym i łatwodostępnym miejscu, oraz odkładane po każdym użyciu.

– odstaw wszystkie rzeczy na swoje miejsce,

– wszystkie brudne naczynia umyj, bądź nastaw zmywarkę,

– wyrzuć wszystkie resztki i produkty przeterminowane (także z lodówki)

– umyj kuchenkę (staraj się to robić po każdym użyciu)

– umyj zlew kuchenny proszkiem do czyszczenia,

– poukładaj w szafkach kuchennych, pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów,

– umyj zewnętrzne części szafek, zetrzyj kurze

– przetrzyj wszystkie powierzchnie blatów (staraj się to robić codziennie)

– umyj lodówkę wodą z octem,

– umyj kosz na śmieci,

– przetrzyj wszystkie urządzenia kuchenne,

– wyczyść piekarnik i kuchenkę mikrofalową,

– umyj kafelki ścienne (jeżeli je posiadasz w kuchni)

– odkurz i umyj podłogę mopem (myjąc podłogę nie zapominaj o kątach i o miejscach wzdłuż ścian)


POKÓJ DZIENNY:

Pokój dzienny to miejsce spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Oglądania telewizji i relaksowania się. Zadbajmy o to by był czystym i przytulnym miejscem, gdzie się chce przebywać.

– odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce,

– odkurz i wyczyść dywany (można oddać je do czyszczenia, koszt nie jest bardzo wysoki, a oszczędzi wiele czasu i energii),

– wytrzyj kurze ze wszystkich powierzchni mebli i wypoleruj je (jeżeli są jakieś lepkie odciski palców umyje je mokrą ściereczką), nie zapomnij o parapetach i lampach (tam też zbiera się kurz),

– wyczyść kanapy odkurzaczem, jeżeli to nie wystarczy zrób to na mokro, jest wiele preparatów do tego przeznaczonych,

– Porządnie wyczyść telewizor (plastikowe elementy wilgotną ściereczką, a ekran specjalnym preparatem do czyszczenia komputerów i telewizorów)

– wypierz koce i narzuty,

– wytrzep poduszki,

– przetrzyj zdjęcia, pamiątki

– zainwestuj w dobry spray do pomieszczeń o idealnym dla ciebie zapachu (ja lubię świeże, takie które pachną „czystością”)

I gotowe:)


ŁAZIENKA:

Z łazienki korzystamy codziennie, jest to miejsce pełne wilgoci. Brud pojawia się zaraz po kąpieli, skorzystaniu z toalety i umywalki. Dbajmy o to, aby codziennie te zabrudzenia usuwać. Nie jest przyjemnością korzystać z brudnej łazienki. Wygląda to bardzo nieestetycznie i odrzucająco. Łazienka powinna być miejscem spokojnym, przytulnym i czystym. A przede wszystkim dobrze zorganizowanym. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce, aby łatwo było ją znaleźć.

– Opróżnij kosz i wyrzuć wszystkie śmieci i zużyte opakowania,

– używane i mokre ręczniki zanieś do prania,

– kosmetyki które znajdują się pod prysznicem i na umywalce umyj i włóż do plastikowego pojemnika (aby łatwiej myło się wannę i umywalkę, poukładasz je później),

– dokładnie wyczyść wannę i baterię (prysznic),

– wlej do toalety płyn odkażający poczekaj chwilę i szczotką wyczyść środek, a następnie zewnętrzną cześć płynem uniwersalnym,

– dokładnie wyczyść umywalkę i baterię, następnie lustro płynem do szyb (możesz takim płynem również spryskać na koniec umywalkę i wypolerować aby ładnie się błyszczała),

– mokra szmatką z płynem wyczyść wszystkie powierzchnie, gdzie pojawia się kurz,

– specjalnym płynem (najlepiej w sprayu) przetrzyj kafelki na ścianach,

– odłożone wcześniej kosmetyki odstaw na swoje miejsce (ewentualne braki mydła i inne uzupełnij)

– dokładnie zamieć podłogę

– umyj podłogę płynem z dodatkiem środka dezynfekującego (ważne jest to szczególnie koło toalety).


SYPIALNIA:

Staraj się nie zagracać sypialni, wiem że to miejsce gdzie na szybko wrzuca się różne rzeczy przed przyjściem gości (przecież nie wchodzą do sypialni). Sypialnie powinna zachęcać do odpoczynku. Najlepiej się śpi i relaksuje w miejscu które jest uporządkowane i czyste.

– zmień pościel,

– wytrzyj kurz na powierzchni mebli i w miejscach gdzie się on zbiera (na innych przedmiotach, parapety, lampy)

– odkurz materac i łóżko,

– jeżeli w sypialni masz kąt z komputerem i dokumentami uprzątnij go (zetrzyj kurz, wyrzuć śmieci, posegreguj dokumenty)

– wszystkie porozrzucane ubrania zanieś do prania,

– poukładaj ubrania w szafie,

– odkurz dokładnie dywan (nie zapomnij o podłodze pod łóżkiem)


Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *